VINOTÉKA
Velkých vín velkých vinic

Připravujeme pro Vás otevření zcela výjimečné vinotéky v nádherných, nově zrekonstruovaných historických prostorách Zámku Valtice. Vinotéku bude provozovat společnost VVVV CZ s.r.o. ve spolupráci se spolkem Velká vína velkých vinic, z.s., který je odborným garantem výběru vín v soutěži „Hodnocení vín spolku Velká vína velkých vinic“
s velmi přísným systémem hodnocení.

Jediná vinotéka v České republice, kde najdete:

  • jen suchá vína do 4g / litr zbytkového cukru (glukóza + fruktóza)
  • bílá vína nejdříve po roce od sklizně
  • červená vína nejdříve po dvou letech od sklizně
  • speciální degustační sklenice firmy RIEDEL
  • pečlivě vybrané limitované množství odrůd podle jednotlivých vinařských podoblastí s další parametry dle statutu soutěže
  • příjemné prostředí v zrekonstruovaných zámeckých prostorách
  • vína za nejnižší ceny, které vinaři garantují provozovateli VVVV CZ s.r.o.
  • moderní degustační automaty By the Glass, které udržují láhve s vínem správně vychlazené a víno v nich v optimální kondici, s možností zvolit si velikost degustačního vzorku vína za okamžitě známou cenu
  • pronájem vinotéky i se zázemím pro soukromé akce
  • možnost platby kartou

Degustační výběr vín pro vinotéku

Ve dnech 26. 1. a 31. 1. proběhla degustace a výběr vín soutěže „Hodnocení vín spolku VVVV“. V obou dvou dnech hodnotili vždy dvě komise složené jak ze členů spolku VVVV, tak i dalších přizvaných degustátorů, většinou z Unie enologů. Celkem se hodnocení zúčastnilo 21 degustátorů. Hodnoceno bylo celkem 80 přihlášených vín 14 různých odrůd a cuvée ročníků 2011 a 2018 až 2022, celkem 16 producentů. Dle statutu soutěže splnilo parametry pro umístění ve vinotéce pořadatele celkem 41 vybraných vín (51,3 % z celkem 80 hodnocených vín) 13 odrůd a cuvée z nich od celkem 14 producentů. Vína budou k dispozici široké veřejnosti koncem března ve vinotéce pořadatele na Zámku Valtice.

Přehled vín

Momentky z degustace

Vinotéku podporují

Ladislav Špaček

popularizátor etikety, konzultant v oboru komunikace a etikety

Jakožto milovník společenského života a vína bedlivě sleduji, jak se vyvíjí naše vinařství ve srovnání s proslulými tradičními evropskými regiony. Zvláště to moravské ušlo v posledních desetiletích velký kus cesty. Nové technologie, přísná kritéria a zejména nadšení vinařů vedou ke stále se zvyšující kvalitě produkce moravských vín. Jsou konkurenceschopná a získávají si oblibu i u dřívějších skalních milovníků francouzských, nebo italských vín.

Příkladem tohoto úsilí je spolek Velká vína velkých vinic (VVVV), který založili zkušení vinaři v čele s Lubomírem Dvořáčkem, Milošem Michlovským a Františkem Mádlem. Nastavili odvážně kritéria kvality velmi přísně, po vzoru německého spolku VDP. Vědí, že dnes už je profil zákazníků mnohem strukturovanější, než byl před dvaceti, nebo dokonce třiceti lety. Milovníci vína si už mají z čeho vybrat a spolek VVVV chce uspokojit i nejnáročnějšího znalce. Spolek má propracovaný systém průběhu degustací a bodového hodnocení, které zaručují nejvyšší kvalitu výběru vín. Je zřejmé, že právě tudy vede cesta k dalšímu vzestupu moravského vinařství. Pojďte a ochutnejte s námi suchá vína jen do 4 g/l zbytkového cukru, bílá nejdříve po roce od sklizně, červená po dvou letech od sklizně!

Věra Martinová

zpěvačka a kytaristka

Jestli mám ráda něco více než dobrou hudbu a dobré moravské víno, tak je to společnost milých a přátelských lidí. Neváhala jsem proto ani chvilku a přijala pozvání do klubu přátel spolku Velká vína velkých vinic (VVVV), který založili páni vinaři Lubomír Dvořáček, Miloš Michlovský a František Mádl. Aktivita tohoto spolku mi je sympatická nejen tím, že se snaží o výběr a zviditelnění nejlepších suchých moravských vín, ale i v tom, že se nejedná jen o ryze odbornou záležitost, ale aktivitu se společenským a lidským přesahem právě díky klubu přátel spolku VVVV.

Vybudování unikátní vinotéky suchých vín vybraných s odbornou garancí spolku Velká vína velkých vinic považuji za snahu mně sympatických lidí poskytnout možnost široké veřejnosti seznámit se s tím nejlepším, co lze v moravských vinicích vypěstovat a následně přetvořit ve vynikající víno. Jsem ráda, že i já mohu být součástí těchto bohulibých aktivit.

Jan Punčochář

přední český šéfkuchař, majitel restaurace U Matěje a restaurace Stůl,
porotce soutěže MasterChef Česko

Celý svůj profesionální život se věnuji vaření, dobrému jídlu, kvalitním surovinám a kdo mě zná, ví, že miluji krásná vína. Moje kuchyně byla vždy propojená s vínem a vinným párováním, což dokazuje i fakt, že jsem v restauracích měl a mám sommeliery, mistry svého řemesla.

Když jsem otevíral restauraci U Matěje, věděl jsem, že kromě českého piva budu chtít nabízet i dobré víno. A jelikož i já vařím klasickou českou, nebo chcete-li rakousko-uherskou kuchyni, nesmí zde chybět ani česká a moravská vína, jejichž kvalita stoupá každým rokem. A i to je zásluha spolku Velká vína velkých vinic (VVVV), který nastavil přísná kritéria kvality vína. Jen tímto neustálým tlakem na tu nejvyšší možnou kvalitu našich vín budeme moci konkurovat vínům evropským. Proto náleží profesionálům se zapáleným vinným srdcem ze spolku VVVV veliké díky za jejich elán a práci. Věřte, že pokud sáhnete po vínu z jejich vytříbené vinotéky, nemůžete se spálit.

Ing. Miroslav Singer, Ph.D.

bývalý guvernér ČNB, ekonom, manažer

Vinařství do mého života přinesl táta, když si v roce 1980 splnil životní sen učitelského synka z vinařských Bučovic a koupil nám všem chatičku v Žalhosticích s velikánskou zahradou a několika řádky révy vinné. Bylo mi dvanáct let. V době gymnaziálních studií jsem jako syn vinaře mohl poprvé srovnat otcova vína s tehdejšími produkty v socialistické maloobchodní síti. Již v šestnácti letech jsem získal průkaz degustátora nejnižší třídy a mohl jsem se s tátou účastnit degustací. Maturoval jsem se samými „za jedna“ povzbuzen tátovým příslibem pětilitrového demižónu s naší tehdejší „špicou“ Tramínem. Po revoluci jsem měl jako doktorand v Pittsburghu poprvé možnost objevovat vína z tehdy výjimečně levných zdrojů, jakými byly Chile či Slovinsko, abych po návratu už začal systematicky prochutnávat celý svět. V sedmadvaceti letech jsem se zbavil zlozvyku kouření, což mi umožnilo mnohem lépe rozpoznat a ocenit detaily vůní i chutí degustovaných vín, což bych každému kdo se chce vínu věnovat soustavněji, velmi doporučil.

Víno s tátou produkuji už čtyřicet tři let. Za ta léta mi přineslo mnoho radosti a také mnoho přátel, z nichž si zvlášť vážím vinařů, zejména vinařů profesionálů. Velmi dobře vím, kolik práce dá příprava vína a z kolika chyb se člověk musí poučit. Proto novému projektu vinotéky Velkých vín velkých vinic (VVVV) upřímně přeji mnoho zdaru. Vinařství se v Česku dostalo do fáze, kdy je třeba nejen u nás, ale i okolnímu vinařskému světu ukázat, že i v kategorii zcela suchých vín vybraných odrůd s odpovídajícím zráním dokážeme umění našich vinařů dále posunout na tu nejvyšší úroveň srovnatelnou s vinařskými ikonami celého světa. Jako celoživotní fanda našeho vinařství se tohoto projektu ze srdce rád zúčastním.

prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.

lékař, chirurg a onkolog, emeritní děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, emeritní
ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, emeritní senátor PČR 2010-2022,
aktuálně pracující důchodce a zastupitel Jihomoravského kraje, s. r. o. (skeptik, romantik,
optimista)

Jako životem informovaný přítel vinařství a laický konzument pěkných moravských i českých vín mohu snad říci jen tolik, že víno, podobně jako mínění o něm, o jeho produkci, propagaci a přiměřené zdravé konzumaci, si zaslouží neustále „kultivovat, kultivovat, kultivovat!“. Není náhodou, že se úkolu kultivace ve spolku Velká vína velkých vinic (VVVV) ujímají naši přední odpovědní vinařští profesionálové, aby onen nápoj bohů, produkt slunce, přírody, práce a umu u nás nezvlčil a byl brán jako trvale rovnocenný partner nejkvalitnějšího evropského vinařství.

Každé lidské úsilí směřující proti entropii a chaosu světa, neladu či zištné darebnosti potřebuje znalost, vůli a práci prosadit pravidla, na nichž kvalita každého produktu stojí. Je nadějné, že se toho neujímá stát svými chabými, měnlivými i bludnými direktivami, ale právě profesionálové v praxi. Ti ovšem potřebují i sympatie a podporu všech nás, milovníků vína a družného lidství, kterým není lhostejné, co a odkud je jim nabízeno, v kvalitě vysoké, dávce přiměřené a frekvenci pravidelné, bez pokrytectví a s veselým přijímáním moravského aforismu „kdo pije pravidelně víno, nemá potřebu alkoholu“.

Dodal bych, že tedy nemá ani potřebu zbytečné degradace vín Moravy a Čech víny pochybné kvality. V tom nám pomáhej rozum, příroda, bůh i duch spolku VVVV!

 KONTAKTNÍ ÚDAJE

VELKÁ VÍNA VELKÝCH VINIC, z.s.
Zapsáno 16. 8. 2018, Krajský soud v Brně, oddíl L, vložka 25135
Sídlo: 691 86 Perná 181
IČ: 07315767

VVVV CZ s.r.o.
696 19 Mikulčice č. ev. 93
IČ: 195 62 446 DIČ: CZ19562446
tel.: +420 731 546 542
ID DS: zmswwqk

Korespondenční adresa:
Ing. Lubomír Dvořáček, Ph.D.
Předseda spolku
696 19 Mikulčice č.ev. 93
Telefon: +420 731 546 542
lubomir.dvoracek@gmail.com
velkavinavelkychvinic@gmail.com
ID DS: 5qtv8rx

Web spolku Velká vína velkých vinic vznikl s podporou Vinařského fondu